Czym jest szybownictwo?

21.02.2016.

Szybownictwo polega na lataniu z wykorzystaniem prądów wstępujących powietrza bez użycia silnika. 


W szczególnych sytuacjach szybowiec może utrzymać się w powietrzu kilkadziesiąt godzin i przelecieć odległość nawet do 3000 kilometrów. Czas lotu, liczba pokonanych kilometrów oraz osiągnięta prędkość zależą od warunków pogodowych, rodzaju szybowca i umiejętności pilota. W polskich warunkach można latać od 10 rano do 20-ej wieczorem, a maksymalne odległości przeleciane po wyznaczonej trasie wynoszą ok. 1000 km. Zawody Szybowcowe polegają na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy. Długość trasy zazwyczaj kształtuje się pomiędzy 100 a 700 km w zależności od klasy i rangi zawodów oraz panujących w danym dniu warunków pogodowych. Średnie prędkości na danych  trasach przekroczyć mogą nawet 150 km/h. Rywalizacja podczas zawodów trwa od 8 do 14 dni, podczas których rozgrywa się zazwyczaj od 5 do 10 konkurencji - poszczególnych wyścigów. 
Szybownictwo polskie warto wspierać, gdyż jako jeden z nielicznych sportów w naszym kraju regularnie odnosi wielkie sukcesy. Nasi piloci - Sebastian Kawa, Łukasz Wójcik, Karol Staryszak czy Zbigniew Nieradka to ścisła światowa czołówka. Co rok zdobywają medale na Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy czy Mistrzostwach Polski. Zajmują także wysokie pozycje w rankingu pilotów szybowcowych FAI - Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Nasz kraj aktualnie jest w tym rankingu na trzecim miejscu.
Sport szybowcowy jest dyscypliną, która staje się coraz bardziej medialna. Informacje o sukcesach i relacje z zawodów często pojawiają się w telewizjach ogólnopolskich (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Sport, TVN 24, TVN Turbo), portalach informacyjnych (PAP, onet.pl, wiadomosci24.pl), stronach internetowych i prasie lotniczej (szybowce.com, lotniczapolska.pl, Skrzydlata Polska, Przegląd Lotniczy).

 

logo